Достапни линкови

Про-палестински активисти во Истамбул го пречекуваа бродот Мави Мармара


Дел до случувањата на бродот Мави Мармара на 31 мај
Илјадници про-палестински активисти се собраа денеска на пристанишето во Истанбул да го пречекаат бродот „Мави Мармара“. Станува збор за бродот што го нападнаа израелски командоси во нивната операција против хуманитарниот конвој бродови.
Активистите го пречекаа бродот во истанбулското пристаниште Сарајбуру, при што носеа палестински и турски знамиња и скандираа „Алах е голем“. При израелскиот напад врз бродот загинаа деветмина турски активисти. Турција бара извинување и отштета за нападот.
XS
SM
MD
LG