Достапни линкови

Авганистан ги обвинува НАТО и САД за непочитување на договор


Американски маринец во воената база во Хелманд
Авганистан ги обвини воените сили на САД и НАТО дека го прекршиле договорот за безбедност со тоа што извршиле рација во приватна компанија за обезбедување и при тоа убиле двајца чувари. Потпаролот на министерството за внатрешни работи Земари Башару изјави дека е ќе се спроведе истрага за настанот и дека полицискиот генерал што помагал во акцијата е суспендиран.Тој додаде дека авганистанските сили ја имаат контролата во Кабул и сите операции на НАТО во градот треба да бидат одобрени прво од Владата.НАТО соопшти дека операцијата била изведена поради закана за можен напад врз американската амбасада во градот.
XS
SM
MD
LG