Достапни линкови

Асанж склучи договор за автобиографија од 1,5 милиони долари


Џулијан Асанж
Основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Аснаж во интервју за британскиот весник „Сандеј Тајмс“ изјави дека потпишал договор за автобиографија во износ од 1,5 милиони долари. Асанж изјави дека парите му се потребни за правната постапка околку обвинувањата за сексуалното насилство во Шведска.
Откако е ослободен со кауција Асанж е во куќен притвор во јужниот дел на Англија.
Лондонскиот суд најави сослушување за екстрадиција на 7 февруари.
XS
SM
MD
LG