Достапни линкови

Расте бројот на бегалци од Брегот на Слоновата Коска


Околу 14 илјади луѓе избегале од Брегот на Слоновата Коска во изминатиов месец по спорните претседателски избори по кои и двајцата кандидати се прогласија за претседатели. Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации сооошти дека Обединетите нации се подготвени да згрижат 30 илјади бегалци. Најголем дел од луѓето што ја напуштаат земјата се поддржувачи на опозицискиот кандидат за претседател Аласан Оутаба. Досегашниот претседател Лаурент Гбагбо се уште одбива да се повлече од функцијата.
XS
SM
MD
LG