Достапни линкови

Опасност од Цунами по земјотрес во Тихиот Океан


Алармот за цунами е вклучен на Пацификот по земјотресот со јачина од 7,6 степени по Рихтеровата скала чии епицентар е на 240 километри јужно од островот Вануату. Се уште нема информации за жртви или материјална штета на околните острови како Нова Каледонија и Фиџи. Американскиот пацифистички центар за предупредување за цунами потврди дека земјотресот создал цунами бранови во Тихиот Океан и ги повика властите во Фиџи, Нова Каледонија и островот Вануату да преземат соодветни мерки поради можноста да бидат погодени од цунами.
XS
SM
MD
LG