Достапни линкови

Напади врз христијани за Божиќ во Нигерија и Филипините


Нигериа
Во Нигерија во експлозии за време на божиќната ноќ загинаа 8 лица. Засега никој не ја презеде одговорноста за експлозиите во Још, град кој е епицентар на етничките и верските поделби меѓу христијаните и муслиманите.
Годинава таму загинаа над 500 лица во насилни инциденти.
Новинските агенции јавија и дека најмалку 6 лица се ранети во експлозија на бомба во црква на Џоло островот на Филипините кој е мета на исламските милитанти. Бомбата била фрлена во црквата за време на божиќната молитва.
Цркавата се наоѓа пред полициска станица.
XS
SM
MD
LG