Достапни линкови

Прослава на Католички Божиќ во Скопје


Празнично во Скопје
Традиционално во Македонија, централната прослава по повод католичкиот Божиќ празникот се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде што имаше свечена литургија.
Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија Киро Стојанов честитајќи им го празникот Божик на католичките верници на прославата ја прочита божикната порака.
На свечената литургија во Католичката црква во Скопје присуствуваа државниот врв, претставници на локалната власт, на верските заедници, дипломатскиот кор, академици, како и претставници на хуманитарни организации и здруженија.
XS
SM
MD
LG