Достапни линкови

Медведев: Обама е лидер кој ги исполнува ветувањата


Рускиот Претседател Дмиртриј Медведев изјави дека американскиот Претседател Барак Обама е лидер кој ги исполнува ветувањата.
Оваа изјава на Медевдев е реакција на усвојувањето на договорот за стратегиското вооружување во американскиот Сенат што се смета за витална во обновата на односите Вашингтон – Москва.
Руската Дума инаку денеска во првото од трите читања го одобри новиот СТАРТ.
Се очекува договорот целосно да биде ратификуван во Русија следниот месец.
XS
SM
MD
LG