Достапни линкови

Божиќна порака на Папата преку Би Би Си


Папата Бенедикт ги повика верниците да се потсетат значењето на Христовото раѓање, во радио пораката, емитувана преку Би Би Си. Според Би Би Си, ова е прв пат Папата да испраќа божиќна порака, преку медиум во една од земјите кои ги посетил во текот на годината. Оваа порака предизвика негодување кај британските секуларисти, кои го критикуваа Би Би Си за отстапувањето безусловен простор на Папата на радиото.
XS
SM
MD
LG