Достапни линкови

Вонредна соостојба во Романија по отварање на кратер


Романските власти прогласија вонредна состојба во Централна Романија каде што уривање на дел од поранешен рудник предизвика големо лизгање на земјиштето и отворање на огромен кратер,јавуваат новинските агенции.Кратерот има површина од околу 8 илјади квадратни километри. Властите соопштија дека ситуацијата е стабилна но се уште немат информација дали лизгањето на земјиштето запрело.
XS
SM
MD
LG