Достапни линкови

Друцас:Името е предуслов за влез на Скопје во ЕУ и НАТО


Решавањето на прашањето за името е предуслов за пристапувањето на Скопје во НАТО и ЕУ. Ова го изјави грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас во своето синоќешно обраќање во Парламентот. Тој додаде дека позицијата на Атина е име со географска одредница за севкупна употреба.Друцас повика да не се земаат како факт изјавите кои доаѓаат од македонски и од турски официјални претставници затоа што како што вели стратешки цели на грчката надворешна политикасе познати, долгорочни и прифатени од големото мнозинство од политичките сили во земјата и нема потреба од потврдување на грчките позиции
XS
SM
MD
LG