Достапни линкови

Белоруските претседателски кандидати задржани во притвор


Белоруските власти соопштија дека ќе ги задржат во притвор петмината претседателски кандидати поради сомнение дека ги организирале неделните протести. Покрај нив во притвор ќе бидат задржани и 14 опозициски активисти и ќе се соочат со можни обвиненија за оргазнизирање масовни немири. Казната за тоа кривично дело е 15 години затвор.
XS
SM
MD
LG