Достапни линкови

Италијанските студенти повторно протестираат


Италија, Рим, протести на студенти
Студенти во Италија протеститраат во неколку градови барајќи да не се усвои законот за намалување на универзитескиот буџет. Во некои градови протестите излегле од контрола. Во Палерно околку илајда студенти се судриле со полицијата при обидот да влезат насилно во регионалното седиште на парламентот додека во Милано и Торино над стотина студенти го блокирале сообраќајот и со камења и јајца фрлале врз зградите на институции. Протести се одржани и во Наполи, Венеција и Рим каде на студентите им се приклучиле и средношколците. Претседателот на Италија Џорџо Наполитано најави дека денеска ќе се сретне со претставници на студентите.
XS
SM
MD
LG