Достапни линкови

Протести во Грција, пратениците ќе гласаат за предлог-буџет


Грција, Атина
Вработените во јавниот транспорт во Атина денеска протестираа против острите мерки на владата за штедење.Поради 24 часовниот штрајк настанал хаос во сообраќајот во Атина. Додека грчките пратеници денеска расправаат за буџетот за 2011-та година, пред Собранието протетстираат околку илјада работници.Се очекува околку полноќ пратениците да гласаат за новиот буџет кој предвидува намалување на платите за администрацијата, покачување на старосната граница за пензионирање и зголемување на даноците.
XS
SM
MD
LG