Достапни линкови

Санадер: Имам чиста совест


Поранешниот хрвтски премиер Иво Санадер
Поранешниот хрватски премиер Иво Санадер изјави денеска на почетокот од сослушувањето дека има чиста совест. Тој додаде дека во врска со банката Хипо Алпе Адрија никогаш не барал, ниту добил пари или провизија.
Членовите на одборот што го сослушуваа го прашуваа Санадер за политичкото влијание врз Хипо банка кои според обвининето е вршено за време на влезот на таа банка на хрватскиот пазар, но и во 2007 година за време на продавањето на германската Баерн Ландесбанк.
XS
SM
MD
LG