Достапни линкови

Црногорската опозиција бара предвремени избори


Црногорската опозиција побара предвремени избори по оставката на премиерот Мило Ѓукановиќ. Претседателите на двете опозициски партии Нова српска демократија и Движење за промени на прес конференција соопштија дека ќе побараат од шефот на државата Филип Вујановиќ да распише предвремени избори.
Тие оценија дека оставката на Ѓукановиќ е доказ дека „Владата падна“. Последните парламентaрни избори во Црна Гора се оддржани во март минатата година.
XS
SM
MD
LG