Достапни линкови

Судири во Јужен Судан, 14 луѓе загинале


Безбедносните сили лојални на одметнатиот генерал Џорџ Атор од Јужен Судан се судрија со владините трупи при што загинаа најмалку 14 луѓе. Генералот Атор ја напушти земјата откако изгуби на изборите за гувернер на Јужен Судан, регион богат со нафта. Тензиите во земјата се во пораст во пресрет на реферндумот за отцепување на Јужен од Северен Судан кој треба да се се оддржи наредниот месец.
XS
SM
MD
LG