Достапни линкови

Данска покрена обвинение против Чеченец за тероризам


Данската полиција соопшти дека покренала обвинение за тероризам против чеченецот Лорс Дукаев поради обид за поставување на експлозив во весникот што ги објави карикатурите со муслиманскиот пророк Мухамед. Дукаев на 10 сепември беше повреден при експлозија на писмото бомба кое сакал да го испрати до весникот. Полицијата соопшти дека го сменила обвинението откако нашла докази во неговиот компјутер. Дукаев ги негира обвиненијата.
XS
SM
MD
LG