Достапни линкови

Венецуела со построг закон за регулирање на интернет


Претседателто Хуго Чавез го подржува законот
Парламентот во Венецуела го одобри закон со кој се заоструваат правилата со кои се регулираат содржините на интернет. Критичарите, во овој закон гледаат напад врз слободата на говорот. Според законот, кој е поддржан и од претседателот Хуго Чавез, ќе се казнуваат сите корисниците на интернет содржините кои постираат слики или пораки со кој се навредуваат или непочитуваат властите, или пак се поттикнува омраза или се вознемируваат граѓаните.
XS
SM
MD
LG