Достапни линкови

Тачи одлучи- ќе го тужи Марти


Kosovo - Kosovo's Prime Minister Hashim Thaci speaks during an interview with Reuters in Pristina, 20Dec2010
Косовскиот премиер Хашим Тачи во интервју за новинската агенција Ројтерс изјави дека ќе го тужи европскиот известувач Дик Марти поради извештајот во кој го обвинува дека бил вклучен во трговија со човечки органи. Минатата недела Марти објави извештај во кој е посочен Тачи како лидер на криминална мрежа за трговија со дрога, оружје и човечки органи. Тачи ги негираше сите обвинениа.Во меѓувреме српскиот официјален претствник Расим Лајиќ денеска пристигна во Стразбург каде треба да се сретне со претставници на Советот на Европа задолжени за заштита на човекови права со кои треба да разговара за спроведување на детална истрага по ова прашање.
XS
SM
MD
LG