Достапни линкови

Во Белорусија уапсени 639 луѓе по синоќешните протести


Belarus -- A riot policeman chases an opposition protester during a rally denouncing the results of presidential elections in central Minsk, 19Dec2010
Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги оцени вчерашните протести како разбојништво и изјави дека се уапсени вкупно 639 луѓе. Лукашенко предупреди дека нема да дозволи „ни револуција ни криминал“ во Белорусија по вчерашните полициски судири со опозициските демонстранти.Тој додаде дека нема да дозволи да се дестабилизира сосотојбата во земјата и, како што вели, војната во земјата завршила вчера.“
Неколку десетици илјади луѓе синоќа протетстираа по затворањето на гласачките места и дел од нив насилно влегле во Парламентот. Набљудувачката мисија на ОБСЕ соопшти дека е невозможно да се даде позитивна оценка за претседателските избори во Белорусија по апсењето на опозициските кандидати, новинари и активисти за човекови права како и недостигот на непристрасност на Изборната Комисија.
Лукашенко оценката на ОБСЕ ја нарече „неморална“ и додаде дека организацијата немала право да ги оценува настаните надвор од изборниот процес.
XS
SM
MD
LG