Достапни линкови

Лукашенко нема да дозволи „револуција“


Белорускиот претседател Александар Лукашенко
Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска предупреди дека нема да дозволи „ни револуција ни криминал“ во Белорусија по вчерашните полициски судири со опозициските демонстранти. Лукашенко ги оцени протестите како „разбојништво“. Неколку десетици илјади луѓе синоќа протетстираа по затворањето на гласачките места и дел од нив насилно влегле во Парламентот. Полицијата уапси седум опозицсики кандидати синоќа.
XS
SM
MD
LG