Достапни линкови

ОБСЕ ги критикува изборите во Белорусија


Белорусија, Синоќешните судири на полицијата со демонстрантите
Набљудувачката мисија на ОБСЕ соопшти дека е невозможно да се даде позитивна оценка за претседателските избори во Белорусија по апсењето на опозициските кандидати, новинари и активисти за човекови права како и недостигот на непристрасност на Изборната Комисија.Извештајот на ОБСЕ е од клучно значење за Европската Унија која треба да одлучи дали да одобри финанска помош за Минск.
Изборите ги одбележаа протести, судири со полицијата и апсење на опозицскиките кандидати.
XS
SM
MD
LG