Достапни линкови

Јужна Кореја ги започна артилериските вежби


Жителите на Јеонгпеијонг во засолништа 20.12. 2010
Војската на Јужна Кореја, соопшти дека одржа 90 минутни артилериски вежби на Јеонгпиеонг островот кој на 23 Ноември беше ракетиран од Северна Кореја и при што загинаа 4 лица. Пред денешните вежби властите им наредија на цивилите на островот да одат во засолниште поради загриженоста дека Северна Кореја би можела повторно да ракетира.
Од друга страна , Советот за безбедност на ОН синоќа не успеа да постигне заеднички став во врска со тензиите меѓу Јужна и Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG