Достапни линкови

ООН без став за тензиите на Јужна и Северна Кореја


Советот за безбедност на ООН не успеа да постигне заеднички став во врска со тензиите меѓу Јужна и Северна Кореја. Дипломатите по осум часовни разговори соопштија дека несогласувањата меѓу нив неможат да бидат преовладани. САД и некои други членки на советот ја осудуваат Северна Кореја за двата смртоносни напади на цивили во нивниот јужен сосед. Според дипломатите пак Кина и Русија кои се сојузници на Северна Кореја би биле резервирани околу било какво решение кои ќе ги осуди постапките на земјата.
XS
SM
MD
LG