Достапни линкови

Најмалку 28 мртви при експлозија во Мексико


Најмалку 28 луѓе загинаа при експлозија на нафтен цевоковод во градот Сан Мартин Тексмелукан во централно Мексико. Според информациите 13 од настраданите се деца, а уништени се и неколку куќи и возила. Властите покренаа истрага за тоа дали експлозијата била предизвикана од крадци кои се обиделе да земат нафта директно од цевководот, кој е во сопственост на државната компанија Петролеос Мексиканос или Памекс.
XS
SM
MD
LG