Достапни линкови

Норвешката женска ракометна репрезентација го освои европското злато


Женската ракометна репрезентација на Норвешка успеа да ја одбрани европската титула. Таа повторно се закити со златен медал по победата со 25:20 против Шведска во финалето на Европското првенство во данскиот град Хернинг. За Норвешка ова е петта титула и четврта по ред. Во борбата за третото место репрезентацијата на Романија ја победи Данска со 16:15 и првпат освои медал на Европско првенство.
XS
SM
MD
LG