Достапни линкови

Итен состанок на Советот за Безбедност на ОН


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска оддржува итна седница на која се разговара за тензии меѓу Северна и Јужна Кореа. Руските дипломати побараа од оваа меѓународна институција да усвои став со кој ќе повика двете страни на максимална воздржаност.
Во меѓувреме Јужна Кореа инсистира да ги оддржи најавените воени вежби кои беа одложени поради лошите временски услови.
Северна Кореа соопшти дека таквиот чекор ќе го сфати како провокација.
XS
SM
MD
LG