Достапни линкови

Шеријатот ќе биде главен извор за уставот во Северен Судан


Претседателот на Судан Омар ал Башир
Претседателот на Судан Омар ал Башир денеска изјави дека доколку на реферндумот наредниот месец се изгласа отцепување на Јужен Судан тогаш во северниот дел на земјта тој ќе го засили исламскиот закон. Башир додаде дека тогаш ќе се смени уставот, и тогаш нема да се зборува за различност на култура и етничка припадност, Шеријатот ќе биде главен извор за уставот а арапскиот јазик ќе стане службен.
Во Јануари 2011 ке има гласање за самоупределување на јужниот дел на Судан богат со нафта. Тоа е дел од мировниот договор од 2005 со кој заврши речиси 20 годишниот конфликт во кој загинаа 2 милиона луѓе.
XS
SM
MD
LG