Достапни линкови

Јужна Кореја ги одложи воените вежби поради времето


Планираните воени вежби на јужнокорејските војници ќе бидат одложени поради лошите временски услови јавува новинската агенција Асошиетед прес. Претходно Русија и Кина изразија загриженост дека поради зголемените тензии меѓу двете Кореи. Кина предупреди дека доколку дојде до судир меѓу Јужна и Северна Кореа би можеле да да се наружи регионаланата стабилност, па побара од двете влади да го избегнат таквиот чекор. Русија ја повика Јужна Кореа да се откаже од воените вежби со цел да се избегне понатамошно ескалирање на тензиите.
XS
SM
MD
LG