Достапни линкови

Меркел ги посети германските војници во Авганистан


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги посети германските војници во северниот дел Авганистан. Во својот говор во воената база во Кундуз Меркел им се заблагодар и на војниците за нивниот „екстремно опасен“ придонес. Таа изјави дека германскиот народ е горд со своите војници. Меркел ги посети војниците пред божиќните празници придружувана од министерот за одбрана Карл Теодор цу Гутенберг.Во Авганистан има 4 800 германски војници.
XS
SM
MD
LG