Достапни линкови

Кушнер се сомнева во наодите на Марти за Косово


Поранешниот министер за надворешни работи и првиот шеф на мисијата УНМИК на Косово , Бернар Кушнер изрази скептичност за наодите на известувачот Дик Марти за трговија со органи во Косово. Тој изјави дека меѓународната заедница не знаела ништо за наводната трговија а не е точно ни дека разузнувачките служби направиле некаков таен договор само за да се спречи предивикување на поголемо насилство. Кушнер додаде дека е потребно да се спроведе меѓународна истрага којa треба да ја води ЕУЛЕКС.
XS
SM
MD
LG