Достапни линкови

Грција ќе добие трета рата од ММФ


Меѓународниот монетарен фонд одобри нова рата од заемот за Грција во износ од 2,5 милијарди евра во рамките на тригодишниот план за спас од должничката криза. Заменик директорот на фондот изјави дека грчката влада извршила „впечатливи“ корекции на државните финансии и дека земјата се стреми да ги исполни условите поставени со договорот со ММФ и ЕУ. Оваа недела Грција беше зафатена од протести поради буџетските намалувања.
XS
SM
MD
LG