Достапни линкови

Обама побара да се ратификува договорот СТАРТ до крајот на годинава


Америсканскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама ги повика членовите на Сенатот да го ратификуваат договорот СТАРТ за намалување на нуклеарно вооружување, до крајот на годинава.
Во своето неделно обраќање преку радио, изјави дека без ратификација на тој договор земјата ризикува да се изгуби постигнатиот напредок во односите што е постигнат со Русија.
Обама и рускиот претседател Дмитри Медведев во април во Прага го потпишаа договорот со кој се предвидува намалување боеви глави.
Договорот СТАРТ се уште не е ратификуван ни во руската Дума.
XS
SM
MD
LG