Достапни линкови

Иран ќе ги подобрува односите со Саудиска Арабија и Турција


Новиот ирански министер за надворешни работи и шеф на иранската нуклеарна агенција Али Акбар Салехи
Новиот ирански министер за надворешни работи Али Акбар Салехи денеска изјави дека подобрувањето на односите со Саудиска Арабија и Турција е еден од приоритетите на Исламската република. Коментарот следува по објавувањето документи во Викиликс во кои е наведено дека Саудискиот крал Абдулах побарал од Вашингтон да ја уништи нуклеарната програма на Техеран. Ова е првиот јавен коментар на иранскиот шеф на дипломатија откако денеска официјално ја презеде функцијата.
XS
SM
MD
LG