Достапни линкови

Насилства за време на шиитскиот празник Ашура


Властите на Саудиска Арабија денеска обелоденија дека во четвртокот имало судири меѓу жителите на градот Медина, претежно сунити, и шиитски муслимани кои го прославувале нивниот најголем годишен празник Ашура. Други детали не се соопштени освен дека безбедносните сили морале да интервенираат.
XS
SM
MD
LG