Достапни линкови

Нов шеф на иранската дипломатија


Али Акбар Салехи
Шефот на иранската нуклеарна агенција Али Акбар Салехи денеска и официјално ја презеде функцијата министер за надворешни работи. Претседателот Махмуд Ахмадинеџад деновиве од таа функција го разреши Манучер Мотаки додека престојуваше во посета на Сенегал. Салехи и натаму ја задржува позицијата прв човек на Иранската агенција за нуклеарна енергија.
XS
SM
MD
LG