Достапни линкови

Обама го потпиша законот за даноците


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама го потпиша законот што го договори со републиканците, оценувајќи го како закон со кој ќе се зајакне средната класа во земјата. Со законот продолжуваат сегашните даночни олеснувања за уште две години. Меѓу олеснувањата се и оние за богатите американци за кои Обама вети дека ќе ги укине. На овој закон се гледа како на пример на двопартиски компромис што Обама мораше да го направи по победата на републиканците на годинашните избори за Конгресот.
XS
SM
MD
LG