Достапни линкови

Боливија ја призна Палестина


Боливискиот претседател Моралес во Техеран на средба со неговиот ирански колега Ахмадинеџад
Боливија ја призна Палестина како независна држава. Претходно тоа го сторија Бразил, Аргентина и Уругвај. Објавувајќи ја одлуката, боливискиот претседател Ево Моралес побара од меѓународната заедница да го спречи, како што изјави, геноцидот на Блискиот Исток. Претходно палестинската власт изрази жалење откако американскиот Претставнички дом се спротивстави на секакво еднострано признавање на Палестина. Во резолуцијата се поддржува решение кое ќе биде договорено во израелско палестинскиот конфликт.
XS
SM
MD
LG