Достапни линкови

Лукашенка - Набљудувачите не треба да даваат инструкции


Претседателот на Белорусија Лукашенко
Белорускиот Претседател Александар Лукашенко се закани дека со сила ќе ги острани независните набљудувачи кои треба да ги набљудуваат претседателските избори
Според Лукашенко, набљудувачите треба да набљудуваат а не да даваат инструкции. Авторитарниот Лукашенко е на власт од 1994 и се смета како сигурен победник на изборите во недела.
ЕУ бара фер изборен процес, а ,според агенцијата Белта, изборите во Белорусија ке ги набљудуваат илјада странски и пет илјади домашни посматрачи.
XS
SM
MD
LG