Достапни линкови

Европскиот парламент апелира за замрзнување на плати на руски службеници


Европскиот парламент денеска испрати апел за замрзнување на приходите на руските службеници кои се осомничени за смртта на адвокатот Сергеи Магнитски, кој умре во затвор.
Парламентот исто така им предлага на земјите членки на Европската унија да не им издаваат визи на осомничените. Резолуцијата на европската институција е необврзувачка. Магнистски, кој почина во затвор лани, беше притворен откако обвини врвни руски државни службеници за измама.
XS
SM
MD
LG