Достапни линкови

Обама:Војната во Авганистан останува „тежок потфат“


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека војната во Авганистан останува „многу тежок потфат“, но дека САД се на добар пат да ги остварат своите цели. Тој изјави дека Вашингтон останува на ставот, американските војници да почнат да се повлекуваат од Авганистан во јули наредната година.
Обама посочи дека САД направиле „значителен напредок“ во спречувањето на Ал Каеда, но оти „ќе треба време“ за да ја поразат.
XS
SM
MD
LG