Достапни линкови

Британија очекува поскоро решение на спорот со името


Велика Британија е голем поддржувач на членството на Македонија во НАТО и ЕУ, и очекува што поскоро да биде постигнато заемно прифатливо решениe за името, а тоа бара лидерство, посветеност и флексибилност,Ова го изјави денеска во Скопје британскиот амбасадор Кристофер Ивон. Тој додаде дека прашањето за името е билатерален спор, и оти не верува дека Велика Британија или некоја друга земја koja би се обидела да диктира услови за решението би било корисно.
XS
SM
MD
LG