Достапни линкови

Индија и Кина, зацврстување на трговските врски


Премиерите на Кина и на Индија Вен Џиабао и Манмохан Синг денеска во Њу Делхи разговараат за зацврстување на трговските врски меѓу двете земји кои до неодамна имаа заладени дипломатски односи. Не се исклучува можноста на средбата кинеската страна да го потенцира нејзиното незадоволство од индиската поддршка на тибетанскиот лидер Далај Лама кој живее во егзил во северна Индија.
XS
SM
MD
LG