Достапни линкови

Почнува сенатската расправа во САД за новиот СТАРТ


Рускиот министер Лавр9ов во Сенатот на САД
Американскиот Сенат денеска ја почнува дебатата за новиот договор за намалување на нуклеарното оружје со Русија. Вчера, со 66 гласови за и 32 против, Сенатот одлучи да почне процесот за ратификација на новиот договор за намалување на стратешкото оружје, односно новиот СТАРТ. Претседателот Барак Обама изјави дека ратификацијата на договорот е врвен приоритет. Сепак, Републиканците изразуваат загриженост дека договорот ќе ја ограничи ракетната одбрана на САД.
XS
SM
MD
LG