Достапни линкови

Британски суд одлучува за ослободувањето на Асанџ со кауција


Британскиот суд денеска ќе одлучи дали да го ослободи од притвор со кауција основачот на интернет страницата Викиликс Џулијан Асанџ. Понизок суд во вторникот одлучи да го ослободи Асанџ со кауција од 200 илјади фунти, но тој остана во притвор, откако обвинителството најави дека ќе се жали.
Шведска го бара Асанџ за сексуален престап. Неговите подржувачи велат дека обвиненијата се политички мотивирани. Тој се пријави во полиција во Лондон минатата недела.
XS
SM
MD
LG