Достапни линкови

Насилни демонстрации во Атина


Протести во Грција
Демонстрантите во Атина денеска фрлале камења врз поранешниот министер за транспорт Костас Хацидакис. Полицијата на денешните протести употребила солзавец врз демонстрантите кои фрлиле запаливи материи врз луксузни хотели. Поради штрајкот се парализирани сите видови на сообраќај и затворени се јавните институции, а стотици илјади луѓе се излезени на улиците. Ова е 7-ми по ред генерален штрајк годинава поради мерките за штедење што ги спроведува владата за да го намали буџетскиот дефицит
XS
SM
MD
LG