Достапни линкови

Илјадници студенти протестираат во Италија


Протести во Рим
Десетици илјади студенти денеска протестираат во неколку градови во Италија против владините реформи во образованието. Поголема група студенти во Палермо на кратко го блокирале аеродромот со што застанале на пистата за слетување, додека друга група ја блокирала на кратко желзничката пруга. Студентите во Милано влегле во берзанската зграда и употребувале пиротехнички средства.Во Рим протестирале најмалку 100 илјади луѓе од кои најголемиот дел студенти и невработени.
XS
SM
MD
LG