Достапни линкови

Наумовски не очекува промена на грчката позиција


Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски изјави денеска дека не очекува промена на позицијата на Грција во однос на македонската евроинтеграција. Тој додаде дека очекува Европскиот Совет в четврток на Самитот да ги поздрави реформите и напредокот на Македонија.Наумовски изјави дека останува само надеж дека сите земји членки на ЕУ особено од Југоисточна Европа ќе се однесуваат во согласност со европските политики и ќе го поддржат проширувањето на Унијата со државите од Западен Балкан.
XS
SM
MD
LG