Достапни линкови

Билд: Шведска во саботата избегна масовни жртви


Шведскиот министер за надворешни работи, Карл Билт изјави дека верува оти Стокхолм избегна масовни жртви при нападот на бомбашот самоубиец во саботата. Билт, во интервју за БиБиСи, изјави дека напаѓачот бил упатен кон шопинг центар преполн со купувачи за Божиќ кога еден од неговите експлозиви експлодираше по што тој загина. Бомбашот е идентификуван како Тајмор Абделвахаб, швеѓанец од ирачко потекло.
XS
SM
MD
LG